CORONA VİRÜSÜ BİLGİLENDİRMESİ


03.03.2020, Salı

Sayın Üyemiz,

Bildiğiniz üzere, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada 2 bin 800’den fazla ölüme neden olan, “Korona Virüsü” gerçeği ile karşı karşıyayız. Ülkemiz ve tüm dünya gündemini meşgul eden bu yeni tip korona virüs (2019-nCoV) şimdilik 48 ülkede görülmektedir.

Virüsün dış ortama aşırı dayanıklı olması, kuluçka süresinin uzunluğu ve bulaşıcılığının yüksekliği hastalığın beklenenden daha hızlı yayılmasına ve çok sayıda insanı etkilemesine neden olmaktadır. Tehlikenin özellikle yaşlı ve bağışıklığı düşük bireylerde çok ciddi boyutlara ulaşabileceği tahmin edilmektedir.

Korana virüs mikrobunun kuluçka süresi ortalama 14 gün olarak kabul edilmektedir. Bazı kişilerin hiç hastalanma belirtisi göstermeden,  bu virüsü yayabileceği düşünüldüğü için, tedbirli olmak, koruyucu önlemleri dikkatle uygulamak mutlaka gereklidir.

Virüsün belirtileri genellikle ateş, öksürük, baş ağrısı şeklindedir. Genelde ilk belirti ateş olmakta, ateşi takiben kuru bir öksürük ortaya çıkabilmektedir. Soğuk algınlığı ve gripte sık görülen burun akıntısı, boğaz ağrısı bu hastalıkta görülmemektedir. Nefes darlığı en önemli ve tehlikeli belirti olup, “Acil tıbbi müdahale gerekiyor” anlamına gelmektedir.

Şu anda aşısı veya kesin etkili bir ilacı bulunmayan virüs, ülkemizde henüz görülmemiş olsa da, şimdiden temkinli olmak adına alınacak önlemler listesi ekte yer almakta olup, aşağıda linki verilen T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü web sitesinden konu ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşılabilmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.

Saygılarımla,

 

Ender YORGANCILAR

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Detay Bilgi için: https://sagligim.gov.tr/yeni-2019-n-cov-virus-korona-virus.html

 

Diğerleri


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.