SANAYİDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ – TÜPRAŞ ÖRNEĞİ TOPLANTISI


29.02.2012, Çarşamba

İlgili Görseller

İlgili Dökümanlar

Enerjiyi verimli kullanmak üretmek kadar önemli

Türkiye’nin cari işlemler açığının yüzde 70’ini enerji ithalatının oluşturduğuna dikkat çekilerek, enerjinin kullanımında verimlilik ve tasarrufun önemi vurgulandı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu, sanayide verimliği semineri gerçekleştirdi. Tüpraş örneğinin ele alındığı seminerde, enerjinin üretim aşamasında bile tasarruflu kullanımı gerektiği ortaya konuldu.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Vatansever, dünyada petrol firmaları zarar edip üretimlerini düşürdüklerini hatırlatırken, Türkiye’de enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanan başarılı örnekleri sanayicilerle paylaşarak çoğaltmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’nin 2010 yılındaki 46.6 milyar dolarlık cari açık rakamının 2011 yılında 77.1 milyar dolara tırmandığına işaret eden Vatansever, “Bu rakamın yüzde 70’i enerji ithalatından kaynaklanıyor. Dolayısıyla ülkemizde enerji ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Enerjinin üretildiği yerlerde, iletiminde ve kullanımında tasarruf ve verimlilik büyük önem kazanıyor. Tüpraş, enerjiyi üretirken bile tasarruf ediyor” dedi.

Hüseyin Vatansever, 20 Şubat’ta yayınlanan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi ile sanayi ve hizmetler sektöründe enerji yoğunluğu ve kayıplarının azaltılmasının hedeflendiğini hatırlatırken, hem EBSO hem de sanayiciler olarak bunun içini dolduracak çalışmalar yapmaları gerektiğini vurguladı. İzmir’deki sanayi işletmelerinin yüzde 98.5’inin KOBİ olduğunu söyleyen Vatansever, “Enerji verimliliğine ilişkin bölümleri olmayan bu kuruluşlara mühendisler ve proje firmaları tarafından hizmet verilmeli. Enerji verimliliği ve tasarrufuna ilişkin projeler yapan firmaların devlet tarafından desteklenmesi gerekiyor. Kamu kesiminde de enerji verimliği ön plana çıkarılmalı” diye konuştu.

İşletmelerde enerji verimliliğiyle ilgili uygulamaların makine mühendisleri tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Vatansever,  Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin EBSO ile işbirliğine de teşekkür etti.

Belirsizlikler enerji üretimini etkileyecek

Tüpraş Rafineri Müdürü Şahin Çalbıyık, dünyada yaşanan ekonomik ve politik krizlere dikkat çekerken, 2012’nin enerji üretimi açısından belirsiz bir yıl olacağını anlattı. Bugünlerde enerji maliyetlerinin yükseldiği bir dönem yaşandığını belirten Çalbıyık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2008 krizinden sonra petrol fiyatlarına bağlı olarak enerjide önemli artışlar meydana geldi, denge de oluşmadı. Yakın geçmişe baktığımızda krizin 2011’de sona ereceği tahmin ediliyordu. Ancak 2012 de önümüzü pek göremeyeceğimiz bir yıl olacak gibi. Avrupa’nın borç sorunu yine önümüzde duruyor. Yine bir kriz beklentisi gündeme oturuyor. Özellikle petrol tedarikçisi Arap ülkelerinde yaşanan olaylar ve ‘Arap Baharı’ etkisi devam ediyor. Birçok ülkede rejim değişti. Son zamanlarda ise İran ile yaşanan kriz ülkemizi etkileyecek.”

Enerji maliyetlerinden çok belirsizliğin olumsuz etki yarattığına işaret eden Çalbıyık, “Bizi daha çok kriz dönemindeki belirsizlik etkiliyor. Önemli olan kriz etkisinden hasar almamak, krizden güçlenerek çıkmak. Enerji birçok sektörde gider kalemlerinin başında geliyor. Burada yapacağımız tasarruflar bize o kadar avantaj sağlıyor” dedi.

Şahin Çalbıyık, Tüpraş’ın 2009-2011 döneminde karlılığını koruyan, hatta çoğaltan, yatırımlarını da artırarak devam ettiren ender rafineri şirketlerinden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Verimlilik ve tasarruf kazancı

Tüpraş İzmir Rafinerisi Üretim Müdürü Serdar Kemaloğlu, enerjide verimliliği projelerine 2006 yılından itibaren ağırlık verdiklerini hatırlattı. Kemaloğlu, “Sadece 2011 yılında yatırımsız gerçekleşen projelerden 189 bin Gcal enerji tasarrufu yapılarak 12.9 milyon dolarlık tasarruf sağlandı. Tüm projelerden sağlanan enerji tasarrufu 323 bin Gcal’a, ekonomik kazanç ise 51.2 milyon dolara ulaştı. 2006-2011 yılları arasındaki toplam 98 projenin enerji tasarrufu 760 bin Gcal, karlılık ise 90.6 milyon dolar oldu. 2015 yılı sonuna kadar 180 milyon dolarlık yatırımla 54 proje daha gerçekleştirerek 2 milyon Gcal enerji tasarrufu sağlamayı hedefliyoruz” bilgisini verdi.

Tüpraş İzmir Rafinerisi’nde enerji verimliliği ve tasarrufu için gerçekleştirilen yatırımlar kadar çalışanların motivasyonuna da dikkat çeken Enerji Yönetimi Başmühendisi Murat Süzme, “Tasarruf işimizin bir parçasıdır. Operasyonu sürdürmekte gösterdiğimiz özeni enerji tasarrufunda da göstermeliyiz”, “Şimdi enerji tasarrufu daha önemli” başlıklı afişler hazırlandığını anlattı. Süzme, “Sanayide Enerji Verimliliği (SENVER) alanındaki örnek projelerimizle 372 bin Gcal enerji tasarrufu, 105 bin ton karbondioksit azalımıyla 10.2 milyon dolarlık kazanç elde ettik” diye konuştu.

Yanma Kontrol Başmühendisi Yahya Aktaş da, 9 kazan ve 40 fırında başlatılan karlılık ve optimizasyon çalışmalarından elde edilen kazancın 3.1 milyon dolar olduğunu ifade etti.

Diğerleri


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.