SRİ LANKA HEYETİ EBSO'YU ZİYARET ETTİ.


03.09.2013, Salı

82. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın onur konuğu ülkesi Sri Lanka heyeti Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaret ederek işbirliği kurulabilecek sektörleri değerlendirdi.  
 
Sri Lanka İhracatı Geliştirme Kurulu Genel Müdürü Sujatha Weerakoon yaptığı konuşmada, 65 bin kilometrekarelik yüzölçümüne sahip, 21 milyon nüfuslu Sri Lanka’nın çay, Hindistan cevizi, tarçın, gıda ve içecek, kauçuk, değerli taşlar ve kuyumculuk başta olmak üzere pek çok alanda önemli üretime sahip olduğunu belirtti.   Weerakoon, “Sri Lanka, küçük bir evren gibi. Asya’nın yatırım, ticaret ve turizm destinasyonuyuz. 320 milyon kilo çayla dünyadaki üretimin yüzde 9’unu gerçekleştiriyoruz. Dünyadaki tarçının yüzde 85’i Sri Lanka’da üretiliyor. Doğaltaş ve mücevherlerimizin kalite ve hacim olarak dünyada rakibi yok. Dünyadaki önemli ülkelerin kraliyet mensuplarının takı setleri Sri Lanka’da üretiliyor. Üretimde en fazla çevre lisansına sahip firmalar Sri Lanka’da. Tekstilde spor giyim, çocuk giyimi ve dış giyim konusunda uzmanlaştık, Londra Olimpiyatlarında yarışan tüm sporcuların kıyafetleri Sri Lanka’da üretildi. Kauçuk üretimimizden dolayı otomotivde dış lastik pazarının yüzde 20’si Sri Lanka’da bulunuyor. Bütün bunların yanında Hindistan cevizinin meyvesi, suyu ve kabuğundan her türlü yararlanarak üretim gerçekleştiriyoruz. Örneğin Hindistan cevizinin kabuğunda bulunan liflerden üretilen doğal saksılarımız var. Bu saksılar suyu hapsettiği için özellikle yaz sıcağında çiçeklerinizin susuz kalmasını engelliyor. Ayrıca, en kaliteli kaju fıstığı ve şeker oranı en yüksek ananas Sri Lanka’da üretiyor. Mango ve diğer tropik meyveler, seramik, porselen mutfak eşyaları, halı, hazır giyim ürünleri ve balıkçılık diğer önemli ihracat kalemlerimizi oluşturuyor.  Kendi ürünlerimizi kendi markamızla satıyoruz. Türkiye’de de çok çeşitli sektörler de üretim yapılıyor.  Mücevherat, doğal taş, çay ve gıdada ürünlerimizi başka ülkeler yerine doğrudan bizden alın. Birbirimizde olmayan ürünler için de kaynakları doğru kişilerle buluşturarak, karşılıklı ortak yatırımlar gerçekleştirelim” dedi.  
 
Türkiye’de şehirlerle işbirliklerine de başladıklarına dikkat çeken Weerakoon, Gaziantep ile Sabra Gamma arasında mücevherat ve kuyumculuğa ilişkin anlaşmayı örnek gösterdi. Weerakoon, “Benzer bir çalışmayı bir başka sektör için İzmir ile de yapabiliriz. Şu anda ülkelerimiz arasındaki dış ticaret rakamları düşük ama ortaklaşa çabalarımızla sektörler arasında işbirliği arttıkça rakamlar da yükselecektir” diye konuştu.
 
 
Weerakoon ayrıca “Ülkemizde devam eden 30 yıllık savaşın ardından barışın kıymetini en iyi ilen ülkelerden biriyiz. Çok başarılı bir hükümetimiz var ve ülkemiz oldukça istikrarlı bir barış ortamına sahip. Bu durum ekonomik olarak hızlı bir gelişimin yaşanmasını sağladı ve % 8,2’lik büyüme oranı ile Güneydoğu Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduk. Ayrıca ülke nüfusumuzun yüzde 10’unun Müslüman olduğunu da belirtmek istiyorum” dedi.
 
  EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçüoğlu konuşmasında, Türkiye ile karşılıklı işbirliğini geliştirmek amacıyla Sri Lanka’nın 82. İEF’de onur konuğu ülke olmasından dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Türkiye ile dünyanın üçüncü büyük çay üreticisi olan Sri Lanka arasındaki ilişkilerin 105 yıl öncesine dayandığını hatırlatan İbrahim Gökçüoğlu, “Dostluğumuzun ekonomiye de köprü olması için birlikte çalışmayı arzuluyoruz. Sri Lanka’ya geçen yıl  37.4 milyon dolarlık ihracat, 84.4 milyon dolarlık ithalat yapıyoruz. İzmir’den 2012 yılında 2 milyon dolarlık ihracata karşılık 8.6 milyon dolarlık ithalat gerçekleşti. Bu rakamları olması gereken düzeylere çıkarmak için her iki ülkenin küçük ve orta ölçekli firmalarının işbirliği yapmalarını ve güçlerini birleştirmelerini destekliyoruz. Bu kapsamda EBSO olarak her türlü yardıma hazırız” dedi.      
 

Diğerleri


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.