BAŞKAN'IN MESAJI

YENİ DÖNEMİN MESAJLARI

Önce Merkez Bankası Başkanı, ardından Hazine ve Maliye Bakanı değişimi ile başlayan süreçte, Devlet bürokrasisinin içinde yetişmiş tecrübeli ekonomi yönetimi ile girdiğimiz yeni dönemde, art arda önemli mesajlar verildi.

Merkez Bankası’nın ilk icraatı olarak faizleri 475 baz puan artırması, Hazine ve Maliye Bakanı’nın "Vergi düzenlemeleri başta olmak üzere mevzuatta öngörülebilirliğin artırılması ve bu sayede yatırım ortamının hem yerli, hem de uluslararası girişimciler açısından her bakımdan iyileştirilmesi için gerekli adımlar, başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere ilgili tüm taraflarla işbirliği halinde atılacaktır." sözleri, yeni döneme dair verilen ilk mesajlar olarak piyasalara da olumlu yansıdı.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın birkaç farklı toplantıda yaptığı açıklamalar, yeni dönemin en güçlü mesajları olarak kamuoyunda memnuniyetle ve umutla karşılandı. Sırasıyla;

Grup toplantısında;

“Ekonomi politikalarında güven ve kredibilite kazanımlarına daha fazla odaklanılacağı, iş ve yatırım ortamının daha cazip hale getirileceği, yeni bir istikrar, büyüme ve istihdam odaklı seferberlik başlatıldığı, yargı sistemi konusunda da yeni adımların atılacağı, yatırımcılara her türlü kolaylığın gösterileceği” sözleri oldukça önemli idi.

Ardından benim de katıldığım TOBB Ekonomi Şura’sında;

“Yüksek faizle üretim yapabilir miyiz? Mümkün değil. Yüksek faize yatırımcımızı ezdirmememiz gerekiyor. Şimdi önümüzde yeni bir dönem var. Artık çok daha güçlü bir şekilde üretime, yatırıma, istihdama ve ihracata odaklanmamız gerekiyor. Artık vites yükseltmenin bile yeterli olmadığı araç değiştirmenin gerektiği bir dönemdeyiz bunun için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. İşte hukuk ve ekonomi reformları, bu yeni dönemin hazırlıklarıdır.”

Son olarak AB hedefi ile ilgili;

"Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa'da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz.”

Birkaç hafta içinde yaşadığımız tüm bu gelişmeleri; ülkemizin menfaati doğrultusunda yanlışların görülmesi, eksiklerin tamamlanması, kısa vadeli geçici çözümlerle değil orta ve uzun vadeli adımlarla yola devam edilmesi adına çok önemsiyorum.

Pandeminin ilk etkisinin yarattığı olumsuzlukları henüz telafi edememişken, salgında ikinci güçlü bir dalga ile karşı karşıya olduğumuz şu dönemde iş dünyası olarak; önümüzü görmeye, istikrar ve güvene ihtiyaç duyarız. Bu anlamda söz konusu gelişmeler, Sayın Cumhurbaşkanının kararlığı, özellikle iş dünyası için önemli bir motivasyondur.

Üretimi, yatırımı öncelik gören, AB hedefi doğrultunda adımlar atan, başta hukuk alanında olmak üzere yatırımcıların hassasiyetlerini gözeten, reformlarla bir adım sonrasını planlayan bir yönetimin başarısız olma şansı yoktur. Tıpkı, 2002-2008 döneminde olduğu gibi.

Küresel ekonomiye baktığımızda; Çin, salgını kontrol altına alarak, yeni ekonomik hedefleri doğrultusunda hızla ilerliyor.  ABD, Başkanını seçerek yeni bir döneme, yeni politikalara adım atıyor. İçinde Çin ve Japonya’nın da olduğu 15 Asya ülkesi dünyanın en kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşmasını (RCEP) imzalıyor. Yani, salgın tüm ülkelerin ekonomisini olumsuz etkilese de, bazılarının geleceğe yönelik harekete geçmesini engellemiyor.

Negatif ayrıştığımız, yeterince zaman kaybettiğimiz ve zor bir kışa girdiğimiz böyle bir süreçte; yeni ekonomi yönetimi ile “Yeni Bir Dönem” vurgusu çok önemli olup, yapılacaklar listesindekileri bir an evvel hayata geçirmeli, söylemleri eyleme dönüştürmeliyiz. Artan maliyetler, azalan talep karşısında rekabet gücü de azalan üreten kesimin finansal olarak kamu tarafından desteklenmesi, yeni dönemi taçlandıracak, yatırım ve istihdam adına hızlı bir toparlanma sağlayacaktır. Umutlarımızı yeşerten yeni dönem, ülkemiz için hayırlı olsun.

Acımızın çok taze olduğu deprem sonrasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ortak akılla yürüttüğümüz “Birlikten İzmir Doğar” kampanyamız ile ailelerimize sıcak bir yuva sağlanması hususunda desteklerinizi rica ediyoruz.

Kurucu liderimiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü; ebediyete intikalinin 82. yıldönümünde rahmetle, şükranla, saygıyla anıyoruz. Ruhu şad olsun.


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıYayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.