BAŞKAN'IN MESAJI

YENİ DÖNEM HEYECANI

12 Ekim’de meslek komiteleri ve meclis üyeliği seçimlerimizi, 19 Ekim’de de Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlık seçimlerimizi tamamladık. Demokrasilerde olması gerektiği gibi çok adaylı güzel bir yarış oldu. Katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, meclis çatısı altında değerli katkıları ile heyecanlarının devamını diliyoruz.

Meclis başkanı olarak göreve başlayan Sayın H.İbrahim Gökçüoğlu’nu da tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Üyelerimizin teveccühleri ile 2022-2026 çalışma dönemi için yolumuza devam edecek olmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz.   

Üyelerimizin güveni ve desteğinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte bu güvene layık olmak için elimizden geleni yapacağız.

Artık, kaldığımız yerden daha çok çalışma zamanı. Sizlerin konularına çözüm bulmaya, üyelerimize en iyi hizmeti vermeye, Odamızı kurumsal olarak güçlendirmeye devam edeceğimizden şüpheniz olmasın.

Üretime yönelik temel aldığımız bazı ekonomik göstergeler, bir süredir yavaşlamaya işaret ediyor. Enflasyon, maliyetler, özellikle AB ülkelerinde yaşanan talep daralması, sanayicilerimiz açısından kış dönemine dair belirsizlikler ve riskler barındırmaktadır.

Bizler açısından durum böyle iken, üretimin olmazsa olmazı çalışanlarımızın da yüksek enflasyon ortamının yarattığı gelir kaybı ile karşı karşıya kaldığını üzülerek görmekteyiz.

2015 yılından bu yana asgari ücretin vergiden muaf tutulmasına ilişkin görüşlerimizi kamuoyu ve karar vericilerle paylaşmış ve son atılan adımlarla; çalışan ücretlerinden asgari ücret kadar olan kısmına vergi muafiyeti getirilmesinden büyük memnuniyet duymuştuk.

Bugün itibari ile en büyük ekonomilerin dahi enflasyonla mücadele ettiği bir süreçte; TÜFE %83,4 ÜFE %151,5 ile en yüksek enflasyona sahip ülkelerin başında geliyoruz.

Böyle bir ortamda; büyük bir fedakarlıkla asgari ücrete yıllık toplamda %80,8 gibi rekor bir artış yapılmasına rağmen; gelir vergisi tarifesinin ilk basamak tutarındaki artışın asgari ücret artışının çok gerisinde kalması, refah kaybını ne yazık ki önleyememiştir. Her geçen gün alım gücü azalmaya devam etmiştir.

O nedenle, mutlaka vergi dilimleri asgari ücret artışı ölçüsünde yeniden belirlenmelidir. Tüm artan maliyetlerimize ve zorlaşan ticari koşullara rağmen, üretimin devamını sağlamak gayretindeki bizler, mutlu çalışanlarla yola devam etmek istiyoruz. Bu konuda da acil adım atılmasını bekliyoruz.

Cumhuriyetimizin 99. yıldönümü vesilesiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı gönülden kutlarken, “Cumhuriyeti biz böyle kazandık” yazısının altındaki resim, verilen mücadeleden kazanımlarımıza değin o kadar çok şey anlatıyor ki, bugün ülkemizi, değerlerimizi, toprağımızı, insanımızı, Cumhuriyetimizi neden korumamız gerektiğini de bizlere hatırlatıyor. Bize bu güzel vatanı bahşeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bir kez daha kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi, saygıyla, sevgiyle, şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

 

 


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıYayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.