BAŞKAN'IN MESAJI

YAZ DÖNEMİNİN GÜNDEMİ

Özellikle son yıllarda yaz dönemlerinde dahi, Türkiye’nin gündemi; gerek dış, gerekse iç etkenler nedeniyle bir öncekini aratmayacak şekilde çok hızlı ve yoğun geçmeye devam etmektedir.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci ve Ortadoğu’daki can pazarı yaz döneminin en önemli gündemini oluşturmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk Milletinin birliğini temsil eden; Anayasanın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözeten, Türkiye Cumhuriyeti’nin en yüce makamının, ilk kez halk oylaması ile seçilecek olması, Ağustos ayının siyasi anlamda daha sıcak geçeceğini kesinleştirmektedir. Sayın adaylara başarılar dilerken, seçim sürecinin sakin, huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesi arzumuzu tekrar etmek isterim.

Diğer yandan, Suriye’nin ardından, Irak’taki mezhep savaşları ve yeniden bir İsrail-Filistin çatışması Bölgeyi kan ve gözyaşına mahkum etmeye devam etmektedir. Musul Konsolosluk görevlilerimizin hala yurda getirilemeyişi de ayrı bir üzüntümüzdür.

Ülkemizin bu yoğun gündemi içerisinde ekonominin her zaman gündemde kalmasını savunmaktayız. Çünkü biliyoruz ki, küresel ekonomideki gelişmeler, FED’in tutumu ve içinde bulunduğumuz jeopolitik risk her an ibreyi tersine çevirebilecek güçtedir. Bununla birlikte, BRICS ülkelerinin kuracağı ve ilerde Türkiye’nin de olası dahil olabileceği bir Kalkınma Bankası girişimini oldukça olumlu görmekteyiz.

Bu düşünceyle yerel kanaat önderleri olarak; 24 Temmuz’da güzel bir işbirliği organizasyonu gerçekleştirerek, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’yi İzmir’de ağırlayacak ve teşvik sistemi yoğunluklu, gündemi ekonomi olan bir toplantı gerçekleştireceğiz.

Bu anlamda, yaz döneminde, İzmir’deki ilgili Oda, borsa ve birlikleri dinleyecek olan Sayın Bakanımıza teşekkürlerimizi arzediyoruz.

Hangi konuda olursa olsun getirilen düzenlemeler; iller arasında, bireyler arasında, firmalar arasında haksız rekabet yaratmayacak şekilde hazırlanmalı ve uygulamada görülen eksiklikler, gecikilmeden düzeltilebilmelidir.

Çünkü; iyi niyetle hazırlanan, detaylıca irdelenen bazı konular, pratikte istenileni veremeyebilir. Uygulamada görülen bu tür sıkıntılar giderildiği sürece elbette ki sorun olmayacağı gibi, ülke ekonomisine geri dönüşümü de mutlaka olumlu olacaktır.

Bu vesile ile Ramazan bayramınızı en içten duygularımla kutlarken, Ortadoğu’da yaşanılan insanlık dışı dramın bir an evvel sonlanmasını gönülden diliyorum.


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki Yazıları



Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.