BAŞKAN'IN MESAJI

ÜRETMEKTEN VAZGEÇEMEYİZ!

Odamız, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası işbirliği ile 15 Şubat günü Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak ile verimli bir istişare toplantısı gerçekleştirdik.

Söz konusu toplantıda, bize verilen 10 dakika içinde konularımızı mümkün olduğunca aktarmaya çalıştık.

Batının yeniden üretime talip olması ve küresel ekonominin içinden geçtiği değişim sürecinde ülkemizin öncelikli olarak bir “dönüşüm stratejisine” sahip olması gerektiğinin altını çizdik.

“Bu kapsamda yeni bir yatırım, üretim ve büyüme modelinin hayata geçirilmesine, yeni bir heyecanın yaratılmasına ihtiyacımız var.” Çünkü “Üretim Yoksa, Kalkınmak Hayaldir” dedik. Peki nasıl üretim?

İleri teknoloji ihracatının imalat ürünleri ihracatı içindeki payı; Türkiye’de sadece %3,5’larda iken, dünya ortalaması %17’lerdedir. Aradaki açığı kapatmak için de üretim ve eğitim 4.0 entegrasyonunun sürdürülebilirlik açısından önemine değindik.

Yatırımcıların hukuk sisteminin işleyişine duydukları kaygıyı,

İhracatımızın %50’sini yaptığımız AB’nin hala en önemli çıpa olduğunu,

Brexit fırsatını, Gümrük Birliği anlaşmasının ivedilikle revize edilmesi gerekliliğini anlatmaya çalıştık.

Tabi ki, rakiplerimizle eşit rekabet edebilmek için bazı taleplerimiz oldu.

- İşsizliğin %12’leri geçtiği bir ortamda, istihdamını koruyan firmalara sigorta prim desteği verilmesi ve SGK ödemelerinin 1 yıl süreyle ertelenmesi,

- Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında indirime gidilmesi,

- Kalkınma Bankası’nın yatırım bankacılığı kapsamında etkin işletilmesi

- KDV alacaklarına ve teşvik sistemine ilişkin önerilerimizi

- Vergisini zamanında ödeyen işverenin cezalandırılmaması adına taleplerimizi

- Tarımda ve sanayide kapsamlı güncel envanter çalışmasına olan ihtiyacı

- Meslek liselerinin Almanya örneğinde olduğu gibi TOBB’a devrini ifade ettik.

Hükümetimizden bunları talep ederken, bu cennet vatanda üretim yapmaya gönül vermiş biz sanayiciler de zorlu koşullara rağmen; yatırım yapmaktan, üretmekten, istihdam sağlamaktan, ihracattan VAZGEÇMEMELİYİZ dedik.

Çünkü, Ulu Önderimizin ifade ettiği gibi ve asırlık firmalarımızın da başarısını açıklayan cümle “Vazgeçenler değil, mücadele edenler tarihe geçer.”

Sayın Bakanımız başta olmak üzere birçok kesim tarafından oldukça ilgi gören ve talep edilen sunumumuzda sınırlı süreye sığdırmaya çalıştığımız tüm bu naçizane önerilerimiz, “takip eden değil, takip edilen” bir ülke olabilmek içindir.

İzmir İktisat Kongresi’nin 96. yıldönümünde “Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmamışlarsa, meydana gelen zaferler devamlı olamaz.” diyerek 1. İzmir İktisat Kongresi’nin ruhunu ortaya koyan Mustafa Kemal Atatürk’ün o günlerdeki kararlılığını ve vizyonunu bugünlere taşıdığımızda başarmamamız için hiçbir sebep göremiyorum. Yeter ki isteyelim, yeter ki üretelim ve yeter ki birlik olalım.


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıYayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.