BAŞKAN'IN MESAJI

TAŞLAR YENİDEN DİZİLİRKEN

Zor bir coğrafyanın belki de en zorlu sürecinin içinden geçmekteyiz. Bugünleri gerek askeri, gerekse diplomatik açıdan başarıyla atlatırsak, Türkiye’mizin gücünü bir kez daha kanıtlamış olacağız. Ancak, görebildiklerimiz kadarıyla bu çok da kolay olmayacaktır.

Çünkü, Dünya siyasi tarihinde sınırlar adeta yeniden çizilmeye, taşlar yeniden dizilmeye çalışılmakta, rotalar stratejik partner ülkelere çevrilmektedir.

Jeopolitik önemi, Türkiye’yi bu durumlarda her zaman kilit ülke konumunda tutmaktadır. Diplomatik başarımız doğrultusunda bu bizi geleceğe emin adımlarla taşıyacak bir süreçtir. O nedenle de, çok iyi değerlendirmek zorundayız. Rusya ile yeniden anlaşmaya varılması ve mavi akım projesine atılan imzalar işte böylesi bir süreçte atılan en doğru adımdır.

Bakınız, küresel arenada yeni güç birlikleri oluşmaktadır. Bu ilişkiler ağını çok iyi okumalıyız. Zira küresel ekonomi bu şekilde yeniden şekillenecektir.

Doğu’ya kayan üretim, Batı’da dağılan birliktelikler, gözleri bir kez daha Ortadoğu’nun üstünde toplamaktadır. 

Hem sıcak savaşın, hem de soğuk savaşın hakim olduğu bir sürece, küresel ekonomi de kayıtsız kalamadı ve küresel büyüme gerilemeye, ticaret hacmi de 2014’ten bu yana daralmaya devam etmektedir. Küresel borç rekor seviyelere ulaşmıştır.

Tüm bunlar, 2017 yılının sanayicimiz açısından yine zorlu geçeceğinin bir işaretidir. Özellikle de, ihracat pazarlarımızdaki ciddi sıkıntı, gerileyen rakamlarda da kendini göstermektedir.

Hükümetin de; gerek içerde, gerekse dışarda yaşanılanların ekonomiye olası etkilerini azaltmak doğrultusunda ard arda açıkladığı paketler, teşvik adımları bu anlamda çok önemlidir. Özellikle bizlerin de bir süredir girişimlerimizi sürdürdüğü yeşil pasaport konusunun hayata geçiriliyor olmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyorum.

Son 3 takvim yılı itibariyle; yıllık ortalama ihracatı 1 milyon ile 10 milyon dolar arasında olan firmalara 1 adet yeşil pasaport verilecek. İhracatı 10 ile 25 milyon dolar arasında olanlara 2; 25 milyon ile 50 milyon dolar arasındakilere 3; 50 ile 100 milyon dolar arasındakilere 4; 100 milyon dolar üzerinde olan firmaların ise 5 yetkilisine hususi damgalı pasaport (yeşil pasaport) verilebilecektir.

Diğer yandan, Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak bizler de; ihracat pazarlarımızı genişletebilmek amacıyla, 26-28 Eylül’de 3 günlük bir Polonya-Varşova seyahatimiz oldu ve çok başarılı geçti. Ekonomi Bakanlığımız tarafından İzmir’in ihracat stratejileri açısından Polonya ile eşleştirilmesini takiben, Aristo’nun “Görmezsen eksik kalırsın” dediği, Victor Hugo’nun Prenses sıfatını verdiği İzmir’i tüm zenginlikleri ile anlatmaya çalıştık. Son 10 yılda 14 katına çıkan iki ülke arasındaki ticaret hacminin yetersizliğini vurguladık. İmkanlarımız elverdiği sürece de benzer organizasyonları yapmaya devam edeceğiz.  Ve en önemlisi Varşova’dan umutlu döndük.

Diliyoruz ki, umudumuz her daim devam etsin. Ülkemizin umuda, barışa, mutluluğa, refaha en çok ihtiyaç duyduğu günlerden geçmekteyiz. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 93. yıldönümünü şehitlerimizin gölgesinde ve bu duygular içinde kutlarken, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarına sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad olsun.

Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkelerini esas alarak, Cumhuriyetimizi yaşattığımız sürece, hiçbir güce teslim olmayacağımız bilinsin. Dünden daha kararlı, dünden daha çok kenetlenerek, daha çok çalışarak, daha çok üreterek yolumuza devam etmekten başka da bir şansımız yoktur. Hepimizin yolu açık olsun.  


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıYayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.