BAŞKAN'IN MESAJI

SANAYİ DOSTU REFORMLAR

Referandumun ardından açıklanması beklenen ve üzerinde yaklaşık 1 yıldır çalışılan, tüm kesimlerin de görüşleri alınmış olan Üretim Reform Paketi açıklanarak Meclisin onayına sunuldu. Oda olarak bizim de yakın takibimizde olan, görüşlerimizi aktardığımız Üretim Reform Paketi için öncelikle Sayın Bakanımız Faruk Özlü’ye teşekkürlerimizi sunuyorum.

Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak her platformda dedik ki; “Üretim Yoksa Kalkınmak Hayaldir”. Her ne yapıyorsak yapalım üretmek zorundayız. Dün belki sadece üretmek yetiyordu. Ama bugün ve yarın için daha fazlası gerekiyor. Yüksek katma değerli üretimin payını artırmak zorundayız. Bunun için de eğitimden, vergiye, teşviklerden bürokrasiye kadar birçok alanda dünya gerçekleri ile uyumlu olmak zorundayız.

İşte bu açıdan baktığımızda Üretim Reform Paketi, bu yolda belki küçük bir adım gibi görünse de biz sanayiciler için sanayi dostu bir hamle olarak nitelendirilebilir.

Çünkü, yıllardır dile getirdiğimiz ve kesinti yapılmasını anlamlandıramadığımız,  elektrik tüketimlerinden yüzde 2’lik TRT payının kaldırılıyor olmasından büyük mutluluk duyduk. Şimdi bu yanlıştan dönülmüş olması sevindiricidir.

Diğer yandan;  emlak vergisinin kaldırılması, şehir içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması, OSB’lerin demiryolları ile bağlanması için çalışılacak olması bizim çok uzun yıllardır altını ısrarla çizdiğimiz taleplerimiz arasındadır. Gecikilmiş adımlar olsa da umutlarımız artmıştır.

Hafta sonu çalışma izninin kaldırılması ile birlikte alt alta koyduğumuz diğer maliyet kalemlerindeki azalmanın yeniden yatırım ve üretim iştahını artırmasını ümit ediyorum.

Yine yıllardır Bakanlarımıza verdiğimiz dosyalarımızda “Yerli üreticiye fiyat avantajının %25 oranında sağlanmasının zorunlu hale getirilmesini talep ettik. Bugün bu avantaj zorunlu yapılsa da oran %15’de bırakılmıştır. Biz yine kararlı bir şekilde talebimizi tekrarlayacağız.

Önceliklerimiz arasında gördüğümüz Sanayi 4.0 sürecinde üniversite-sanayi işbirliğinin desteklenmesi, nitelikli işgücü yetiştirilmesinde uygulamalı eğitime geçilmesi, mesleki liselerinin desteklenmesi çok önemlidir.

Üretimden, hizmetler ve ticaret sektörüne geçişi hızlandıran, bizleri rakiplerimiz karşısında haksız rekabete uğratan yüklerin kaldırılmasını önemsiyoruz.  

O nedenle, Üretim Reform Paketi ve devamında hazırlanmasını beklediğimiz kapsamlı bir teşvik paketi ve ihtiyacımız olan hikayemizi oluşturacak reformlar bir süredir kaybolan heyecanı yeniden harekete geçirecek, üretimin sürdürülebilirliğine dolayısıyla Türkiye’nin sağlıklı büyümesine ve kalkınmasına ivme katacaktır.

İçerde ve küresel ekonomide yaşanan olumsuzluklardan ötürü yeterince vakit kaybettiğimizi ve artık çalışma zamanının geldiğinin altını bir kez daha çizmek isterim.

Üreten bir Türkiye için katkıları ile var olan çalışanlarımızın 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum.

19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızın 98. Yıldönümünü kutlarken, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehitlerimizi şükranla ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.

11 ayın sultanı Ramazan ayının; tüm İslam alemine barış, huzur ve bereket getirmesini, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ramazan-ı Şerifleriniz hayırlı olsun.


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıYayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.