BAŞKAN'IN MESAJI

KALKINMAK YERELDEN BAŞLAR!

Yılın ilk 3 ayında adeta, 100 yıllık gündemin yükünü taşıyor gibiyiz. O kadar yorgun ve bir o kadar da tedirginiz.

Yerel seçimlerin adeta genel seçim havasında gerçekleşerek yarattığı sen-ben kavgalarını, toplumsal alanda ötekileşmenin yaygınlaşmasını ve kutuplaşmayı iş dünyası olarak son derece tehlikeli görmekteyiz.

Türkiye, zengin kültürel yapısı ile bir bütündür. Güzel ülkemize yapılacak en büyük kötülük, ötekileştirmenin toplumun tüm katmanlarına yayılmasıdır.

O nedenle de, diliyor ve temenni ediyoruz ki Türkiye bugünden itibaren özlediği huzur ve güven ortamına kavuşur. Çünkü; odaklanmamız gereken konularımız, giderilmesi gereken kırılganlıklarımız var. Kendi içimize kapanıp, çatışmanın zamanı değil. Üretime, ihracata, yatırıma odaklanmamız, rekabet halinde olduğumuz ülkelerle aradaki mesafeyi açmamamız gerekmektedir. Zamanı geriye almak ne yazık ki mümkün olmasa da, eğitimden, yargı bağımsızlığına, vergiden, demokrasiye kadar beklenen reformlar için harekete geçilmelidir.

En azından Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak, sorumluluklarımızın bilinci içerisinde biz elimizden geldiğince bunu yapmaya gayret ediyoruz. Üyelerimizin konuları için, İzmir için çalışıyoruz.

Son olarak, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci ile OSB başkanlarımızın da katılımıyla Odamızda gerçekleştirdiğimiz özel bir toplantıda, İzmir’in serbest şehir olmasından, teşviklerle yaratılan haksız rekabete kadar İzmir’i ilgilendiren konulara yer verdik ve Sayın Bakanımız, görüşlerimizi onaylayarak ilgili bakan ve bürokratların katılımı ile çözüm odaklı bir toplantı yapma teklifinde bulundu. Ümit ederiz ki, yakın zamanda teşvik sistemi yenilenerek, yaratılan haksız rekabet giderilecektir.

Çünkü; kurucu ortağı olduğumuz 10 OSB’nin dolması; önce İzmir, sonra da ülke ekonomimize aynı şekilde pozitif yansıması anlamına gelmektedir.

Bugün İzmir bir kalkınma hamlesi içerisindedir. Çandarlı Limanı projesi ile şehirlerarası otoyol ve hızlı tren bağlantılarının belirlenen sürelerde gerçekleştirilmesi ticaretin daha hızlı ve etkin gelişimi adına, İzmir için çok ama çok önemlidir. Diğer yandan; demiryollarının OSB’ler ile bağlantılarının kurulması, bazı yurtdışı uçuşların İzmir’den yapılması, İzmir-Ankara direkt uçuş sayısının arttırılması, yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum derecede faydalanılması ve teşvik sisteminin yeniden yapılandırılması gerektiği gibi konuları yıllardır ifade ediyoruz. İzmir, sektörel çeşitliliği  ve zengin kültürel yapısı ile çok büyük bir potansiyele sahiptir.

“Kalkınmak, sanayileşmek demektir” sözünden yola çıkarak, kalkınmanın da yerelden başladığı inancı ile; İzmir için atılan her bir adımı çok önemsiyor ve başlatılan projelerin de her kim seçilirse seçilsin bir an evvel tamamlanması için gereken gayretin gösterilmesini diliyoruz. İzmir, çok özel ve çok önemli bir şehirdir. Ümit ediyoruz ki, eksiklerinin giderilmesi ile yakın zamanda dünya kentleri arasında hak ettiği yere ulaşacaktır.


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıŞifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.