BAŞKAN'IN MESAJI

İZMİR EKONOMİNİN ODAĞINDA

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu incelemelerde bulunmak üzere 16-18 Ağustos tarihlerinde İzmir’de idi. Komisyonun koordinasyonuna katkı koyan Odalardan biri olarak,  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü’yle birlikte Komisyonu İzmir’de ağırlamaktan mutluluk duyduk.

Komisyonun önceki dönem başkanı ve üyeleri ile 2 Aralık 2011 tarihinde Odamızda İzmir’i, İzmir’deki OSB’leri ve Enerji konusunu değerlendirdiğimiz çok verimli bir toplantı gerçekleştirmiştik.

Sonsuz olmayan kaynaklarla, üretimin sürdürülebilirliği ciddi bir risktir. Sanayiciler olarak şunun çok iyi farkındayız ki, ülkelerin geleceğine yön verecek olan enerji, sürdürülebilir üretimin de teminatı niteliğindedir ve en büyük maliyet kalemlerimiz arasında yer almaktadır. Rakiplerimizle rekabette 1-0 geriden başlamamızın da nedenidir.

Çok önemsediğimiz Sanayi 4.0 sürecinde devreye akıllı fabrikalar da girse de, robotlarla üretim yapılsa da, yüksek katma değerli üretim becerisi gelişse de enerji olmadan hiçbirinin bir anlamı olmayacaktır.

Üretimin doğuya kaymasında öncü olan Çin ile bugün üretimi yeniden Batı’ya kaydırmaya çalışan Amerika’nın kaya gazında geldiği nokta düşündürücüdür.

Diğer yandan güneş görmeyen ülkelerin güneş enerjisini nasıl aktif halde kullandıklarını ve enerji ihtiyaçlarına cevap bulduklarını dikkate aldığımızda, rüzgarından, güneşine, maden yataklarından jeotermal enerjisine kadar zengin potansiyeli ile İzmir’in de, geleceğin teminatı olduğunu görmekteyiz.

O nedenle, enerji ithalatımızı da dikkate alarak, kaynaklarımızı aktif halde ve doğru kullanmak ve dengeleri alt üst edebilen enerji alanındaki, fırsatları ve tehditleri doğru analiz etmek zorundayız.

Odamızın talepleri arasında yer alan yenilenebilir enerji üretimine yönelik rüzgar türbini, jeneratör, kanat yatırımlarına verilen desteklerin meyvelerini İzmir olarak almaya başladık. Devamında bizim bir talebimiz daha oldu. Söz konusu türbin, jeneratör, kanat yapımında kullanılan makine ve parçaları için de destek verilsin ki, İzmir rüzgar enerjisinde başarılı bir kümelenme örneği olsun.

Komisyonun 3 değerli üyesinin İzmirli olmasını da önemli bir avantaj olarak görüyorum.

Ana teması “İnovasyon ve Enerji” olan 86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın böylesi önemli 2 konuda yoğunlaşması ve partner ülkenin Rusya olması, yabancı ülke heyetlerinin Fuar’a katılımı, konjonktürel süreç açısından çok değerlidir. Firmalarımızın başarılı işbirlikleri gerçekleştirmelerini diliyorum.

Ağustos ayını zaferle kapattığımız 30 Ağustos Zafer Bayramını, Eylül ayını kutlamayla açtığımız 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunu bizlere canı pahasına hediye eden Başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, vatan uğruna mücadele eden silah arkadaşlarını minnetle ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Ailenizle, sevdiklerinizle birlikte sağlıkla, mutlulukla nice bayramlar geçirmeniz dileği ile Kurban Bayramınızı kutluyorum.  


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıYayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.