BAŞKAN'IN MESAJI

İZMİR’İN DEĞİL ÜLKEMİZİN MESELESİ

Önce hain darbe girişimi, ardından uluslararası ilişkilerde soğuk savaşı andıran adımlar ve şimdi de haklı ve meşru davamızda teröre karşı Türkiye’ye rağmen yapılanlar. Evet, ülkemiz son birkaç yıldır çok önemli bir süreçten geçmektedir ve bu sürecin de en kritik aşaması bir ayı aşkın bir süredir sıcak savaşın içinde olmamızdır.

Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin Operasyonu’ndan ne yazık ki, yüreğimizi derinden yakan şehit haberleri almaktayız. Şehitlerimize Allahtan rahmet dilerken, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, kıymetli ailelerinin ve ülkemizin başı sağolsun. Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Her birine sonsuz kere minnettarız.

Operasyonu’nun başarıyla tamamlanmasını, askerlerimizin kışlalarına dönmesini, bu acıların son bulmasını ve artık teröre ne birey, ne örgüt, ne de uluslararası boyutunda destek verilmemesini gönülden diliyorum.

Mehmetçiğimiz, canları pahasına vatan savunmasında iken, bizler de onlardan aldığımız cesaretle ülkemizin geleceğine bir tuğla koyma gayretimizi ve kararlılığımızı sürdürüyoruz.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü’nün katılımları ile 9 Şubat’ta Odamızda gerçekleştirilen “İzmir Teknoloji Üssü Çalıştayı”nda İzmir’de Teknoloji Üssü kurulacağı açıklamasını çok önemsiyoruz.

Çünkü;

  1. 8 Üniversitesi, 4 Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 2 Serbest Bölgesi, 13 OSB’si
  2. Mühendislik alanında eğitim veren güçlü üniversitelerle birlikte, İYTE’nin  Türkiye’deki 10 araştırma üniversitesinden biri olması
  3. Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nin İzmir’in yükselen sektörleri arasında öncelikli yer alması
  4. Lojistik avantajı ile birlikte bunu destekleyen altyapı çalışmaları
  5. Nitelikli işgücü
  6. İstihdamının %31’inin sanayide çalışması
  7. Özellikle sanayide yabancı sermaye kültürü en gelişmiş il olması
  8. Net beyin göçünde ilk sırada yer alması
  9. Bölgesindeki, sanayinin %35’ini, nüfusunun %41’ini, ihracatın %58’ini, İşgücünün %42’sini karşılaması

gibi nedenler, İzmir’i geleceğin üretim modeline en hızlı uyum sağlayacak illerin başına getirmektedir. O nedenledir ki, uzun yıllardır İzmir neden Silikon Vadisi olmasın dedik. Ve bugün, uluslararası firmaların Ar-Ge merkezlerinin bir kısmının söz konusu üs içerisinde açabilecekleri bir yapılanma projesi, talebimizin haklılığını ortaya koymaktadır.

İşte bugün bu aşamaya gelmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. 4. Sanayi devrimi ile birlikte dijital dönüşümün konuşulduğu, küresel ekonomilerin eylem planlarını hayata geçirdiği bir süreçte bir kez daha vurgulamak isterim ki, “Uyum Sağlayamayan Kaybedecek.” Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak; bizim de tüm gayretimiz ve hedefimiz bu sürece en proaktif şekilde uyum sağlamamızdır.

Zira, güçlü bir üretim altyapısı olan ülkemiz, geleceği şekillendirmede düşük performans gösterdiği için takip eden bir ülke olarak gösteriliyorsa, takip edilen konumuna yükselmek için de, bu dönüşümün dışında kalmamamız gerektiği çok açıktır. O nedenle de, akıl ve bilimi temel alarak “Teknoloji Üs” projelerini nitelikli, üretken bir yapı içinde kurgulayarak ülke geneline yaygınlaştırmalıyız. Çünkü, diyoruz ki, “Bu bir İzmir meselesi değildir. Bu ülke meselesidir.”

İzmir, mevcut potansiyeli ile Projeye en fazla katkı koyacak illerin başında gelmektedir. Belki de model olacaktır. O nedenle, çok heyecanlıyız. Sayın Bakanımıza şükranlarımızı sunuyorum. İzmir ve ülkemiz için hayırlısı olsun.


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıŞifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.