BAŞKAN'IN MESAJI

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ!

Dünyayı etkisi altına alarak insan hayatını tehdit eden, yaşamı durduran, küresel ekonomiyi sarsan yeni koronavirüs Covid-19 salgınının yarattığı bir belirsizlikle karşı karşıyayız.

Uluslararası raporlamalar, bu sürecin 12-18 ay sürebileceği yönündedir. Aslında bu öngörü, salgının ekonomik olarak yaratacağı hasar için ivedilikle küresel çözümün olması gerektiğini de söylemektedir.

IMF’nin 1 Trilyon dolar, Dünya Bankası’nın 12 Milyar dolar destek paketi açıklaması küresel işbirliği açısından önemlidir, ancak yeterli değildir.

Çünkü, insanoğlunu yeni bir dünya düzenine hazırlayan, başta sağlık olmak üzere sosyal, ekonomik, psikolojik, teknolojik ve hatta belki de siyasal alanda değişimlere zorlayan bu süreç olağanüstü önlemleri gerektirmektedir.

Bu kritik süreçte; bireyden, devlete, özel sektöre kadar her birimize düşen görevleri seferberlik anlayışı içerisinde yerine getirmek zorundayız.

Zira, ekonomik sorunları aşmak için dünya genelinde de benzer bir seferberlikle savaş tedbirleri altında çok ciddi destekler açıklanmaktadır.

Ülkemizde de açıklanan paket, ilk önleyici adım olması açısından önemlidir, ancak eksik gördüğümüz kısımları da vardır.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın dediği gibi, "Zamanla ihtiyaç duyulan alanlarda yeni paketler, yeni adımlar da devreye girebilecektir."

Çünkü, biliyoruz ki azalan tüketim ve evlere kapanma ile bir çok sektörde çok ciddi nakit sıkıntısı gündeme gelecektir. Bugünden birçok mağazanın kapandığı, birçok otomotiv firmasının üretimini durduğu haberlerini alıyoruz.

Bizim kamuoyu ile de paylaştığımız önerilerimizden;

Kamu yükümlülüklerinde erteleme, kısa çalışma, telafi çalışma ve uzaktan çalışma sistemine ilişkin başlıkların karşılık bulmasından memnuniyet duyduk. Ancak,

    1. KOBİ’lerimizin kira ve enerji faturalarının ödenmesi noktasında mutlaka yeni bir desteğe ihtiyaç duyduğu,

    2. İşçi çıkarılmasının önüne geçilmesi amacıyla işsizlik sigortası fonunun devreye alınması gerektiği,

    3. Geçici olarak %2 oranındaki işsizlik sigortası işveren payının kaldırılması,

    4. Eximbank kredi ödemelerinin ertelenmesi,

hususları da çok büyük önem taşımaktadır.

İlerleyen dönemde bu önerilerimizin de dikkate alınacağını ümit ediyoruz. Bu süreçte, bizler de üzerimize düşen her göreve hazırız.

Sizler de, yaşadığınız sorunlarla ilgili lütfen bizimle iletişime geçiniz ve küresel gelişmeleri takip ederek, hem çalışanlarınızın sağlığına hem de finansal yapınıza ilişkin önleyici tedbirlerinizi şimdiden alınız.

Covid-19 bizlere; sağlığın, hijyenin, gıdanın ve temelde kendi kendine yetebilmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Bu farkındalıkla; ortak akıl, bilim ve sağduyu rehberliğinde, bireysel sorumluluklarımızı da yerine getirerek bu süreci en az hasarla atlatacağımıza, birlikte başaracağımıza inanıyoruz. Ruh ve beden sağlığımız için lütfen, moralimizi ve motivasyonumuzu yüksek tutalım. Sağlıklı günler diliyorum.


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıYayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.