BAŞKAN'IN MESAJI

GÜÇLÜ EKONOMİNİN EN GÜÇLÜ AYAĞI: SANAYİ

Yılın ilk ayında, Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak Başarılı Sanayi Kuruluşları Ödül Törenimizi gerçekleştirerek, yüksek performans gösteren sanayicilerimizi ödüllendirmenin gururunu yaşadık.

10’u sahnede takdim edilmek üzere 17 ayrı kriterde, 82’si plaket, 433’ü Başarı Belgesi olmak üzere toplam 210 firmamızı ödüllendirdik.

Bizler belli sayıda sanayicimizi ödüllendirme imkanına sahip olsak da biliyoruz ki, ülkemiz ekonomisine her kim ki değer katıyorsa, alkışın en büyüğünü de, ödülün en yücesini de hak ediyor demektir.

Küresel ekonominin zorlu rekabet ortamında, tüm sanayicilerimizi gönülden kutluyoruz.

Çünkü biz sanayiciler, etrafımızdaki ateşten çemberin içinde düşük karlarla üretmeye gönüllü gruptanız.

Üreten kitle olarak sayımız azalsa da, bizler yatırım yapmaya, üretmeye, ürettikçe daha fazla istihdam yaratmaya, daha fazla ülkemize döviz kazandırmaya, vergimizi zamanında yatırmaya devam edeceğiz.

Çünkü biz kazananlar klubünde olmak istiyoruz. Çünkü biz GÜÇLÜYÜZ. Çünkü güçlü ekonominin, ancak güçlü sanayi ile mümkün olabildiği inancındayız. O nedenle de 2015 yılında odaklanmamız gereken ekonomiden uzaklaşmadan, birlik ve beraberliğimizi diri tutarak, rafta bekleyen reformları artık hayata geçirmek zorundayız.

Çünkü doğuya kayan üretimden Türkiye hakkı olan payı artık alabilmelidir.

O nedenle özellikle son 2 yıldır sanayisizleşme vurgusunu yapan biri olarak, bugün Hükümetimiz tarafından bu konuya dikkat çekilmesinden ülkem adına, yarınlarımız adına büyük mutluluk duymaktayım.

İçinde bulunduğumuz süreçte; küresel ticaretin kuralları değişirken, orta sınıf büyüyerek şimdiden geleceğin fırsatlarını yaratırken, sermaye akımları çok hızlı yer değiştirirken, TTIP benzeri anlaşmalarla kıtalar güç birliğine giderken, petrole alternatif olarak kaya gazı öne çıkarken, dünya 3D üretime yönelmişken, toplumsal huzuru ve mevcut yapıyı bozan gündemlerden uzak durmalı, risklerimize yoğunlaşarak fırsatlarımızı doğru şekilde değerlendirmeliyiz.

Kuşkusuz ülkemizin gücünden, büyüklüğünden, potansiyelinden hiç kimsenin şüphesi dahi olamaz. Ancak, zor geçen bir 2014 yılının ardından, 2015’in daha kolay geçmeyeceğini bugünden görebiliyoruz. Belirsizlikler, önümüzü görmemizi ve uzun vadeli plan yapmamızı engellemektedir.

Bundan dolayıdır ki, 2015 yılını başarılı bir şekilde geçirmeyi ve bu başarı ivmesini devam eden yıllarda sürdürme yönünde adımlar atılmasını, politikalar geliştirilmesini yürekten diliyor, barış içerisinde, mutlu, huzurlu, başarılı, bol karlı bir yıl diliyorum.


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıYayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.