BAŞKAN'IN MESAJI

BURADA İŞ VAR DİYEBİLMEK

2019 yılının henüz ilk çeyreğinde; küresel ekonomide “10 yılda bir kriz” senaryosunu yeniden gündeme taşıyan olaylara şahitlik etmekteyiz. Baktığımızda;

  • Çin’de 28 yılın en düşük büyümesi yaşanıyor.
  • ABD, tarihinin en belirsiz yönetimi ile durgunluğa doğru gidiyor.
  • Almanya gibi bir sanayi devi, resesyon içerisinde.
  • İngiltere’de 2019 yılı için son 10 yılın en düşük büyümesi bekleniyor.
  • AB’de yavaşlama eğilimi devam ediyor.

Siyasi ve ekonomik partnerimiz olan söz konusu ülkeler bizim pazarımızda önemli bir paya sahip. İçeride yaşadığımız durgunluk ile birlikte küresel gelişmelerden en çok etkilenen üreten kesim olarak, bu tabloyu birebir yaşıyoruz.

21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısının ardından, 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

Gerek küresel ekonomideki gelişmeler ve gerekse içerde yaşanılan sıkıntılı süreçte başlatılan bu kampanya; 8 farklı destek ile hem toplumsal açıdan hem de ekonomik açıdan önemli bir katkı sunmaktadır. 

Bugün işsizlik oranımız %13,5 seviyesine yükselirken, üretim verileri de negatif yönde seyrederken kampanyanın önemi çok daha iyi anlaşılmaktadır.

İşverenlerimizin Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanı sıra ücreti de devlet karşılayacak. Yani, 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL devlet tarafından karşılanacak. İşverene maliyeti sıfır. İzleyen 9 ayda da istihdam şartı ile prim ve vergiler devlet tarafından karşılanacak. İşveren, sadece çalışan kişinin ücretini ödeyecek.

Detaylarına http://istihdamseferberligi.tobb.org.tr/ linkinden ulaşabileceğiniz desteklerden biri de, faaliyetlerini yürütmede sıkıntı yaşayan işyerleri için; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor olmasıdır. Bu imkanlardan yararlanınız.

Birliktelik içerisinde çözülmeyecek, konu, aşılmayacak sorun yoktur. Burada iş var diyebilmek, bugünleri en az hasarla atlatıp, geleceği inşa edecek politikalarla yolumuza devam etmek, Türkiye’yi takip edilen seviyeye getirmek, müreffeh bir toplum yaratmak, şehitlerimize borcumuzdur.

Vatan sevgisinin ve vatan için mücadelenin en güzel örneğini tarihe altın harflerle yazdıran ve “Çanakkale Geçilmez” diyerek bin asır da geçse unutulmayacak bir zafere imza atan, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi Zafer’in 104. yıldönümünde rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.

 


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıYayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.