BAŞKAN'IN MESAJI

BİR DÖNEMİ KAPATIRKEN

1992-1995 dönemi meslek komitesi üyesi olarak girdiğim ve her bir sürecine şahitlik ettiğim Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda; adım adım meclis üyeliğinden, yönetim kurulu üyeliğine, meclis başkanlığından yönetim kurulu başkanlığına kadar seçilme şansını bularak, EBSO’ya ve güzel İzmirimize hizmet etme onuruna eriştim. Neredeyse ömrümün yarısının geçtiği ve buraya kadar dediğim bu güzide kuruma, farklı kanallardan gelen talep üzerine bir dönem daha hizmet etme heyecanı içerisindeyim.

2018-2022 dönemimiz, Pandeminin yoğun etkisi altında geçti.

Pandemi döneminde, proaktif davranarak sunduğumuz yeni hizmetlerle, yasakların olduğu bir süreçte üyelerimizin faaliyetlerini sürdürmesini sağlayacak çalışma izni, şehirdışı görev izni gibi belgeleri temin ettik. Maske dağıtımından antikor testine kadar bu zorlu süreçte üyelerimizin yanında yer aldık. Anlık olarak konularını toplayarak, acil çözümü hususunda TOBB ve ilgili Bakanlarımızla istişare içinde bulunduk.

İzmir’de Oda, Borsa ve ilgili kurum ve kuruluşlarla güçlü işbirlikleri içerisinde Model Fabrika gibi, İZQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi gibi, Tarımsal OSB’ler gibi üyelerimize ve İzmir’e değer katan çok önemli projeleri hayata geçirdik, geçirmeye de devam edeceğiz.

Yurtdışı işbirliği ve mesleki eğitim alanında söz konusu dönemde onaylanan AB Projelerimizi üyelerimizin faydasına sunduk. Gelecek dönemde de başvurusunu yaptığımız yeni AB projeleri ile başta ara eleman ihtiyacı olmak üzere üyelerimizin yurtdışı işbirliğini güçlendirmeye yönelik girişimlerimiz sürecektir.

Bu dönemde, küresel gelişmelerin ve sürdürülebilirliğin farkındalığı ile “Yeşil Sanayi Rehberi” ile her platformda altını çizdiğimiz ülkemizi ileriye taşıyacak eğitim sisteminin yenilenmesine duyulan ihtiyaç nedeniyle “Köy Enstitüleri Kitapçığı”nı kamuoyunun bilgisine sunduk.

Kurumsal yapının güçlendirilmesi adına da çalışma arkadaşlarımızın gayretleri ile Odamız adına ilklere imza attık. 2018 yılında Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) tarafından “EN İYİ ODA” seçildik. Uluslararası bir kuruluş tarafından denetimleri yapılan ve Avrupa’daki Odalarla aynı hizmet standardını hedefleyen TOBB Akreditasyon Denetimlerinde de; 2014 ve 2017 döneminin ardından üçüncü kez 2020 yılında da 365 Oda içerisinden kesintisiz TAM PUAN ALAN TEK ODA olduk. Bundan sonrası için hedefimiz bu başarılara yenilerini eklemektir.

Bir dönemi kapatırken, üyelerimizin teveccühü doğrultusunda devam etme şansımız olursa, EBSO’ya ilkleri yaşatmaya, üyelerimizin konularına proaktif bir şekilde çözüm bulmaya devam etme istek ve kararlılığında olduğumun altını çizmek isterim.

Seçimin hemen akabinde somut olarak yapacağımız ilk işimiz; İzmir'e ve üyelerimize yakışan modern, çevre dostu Odamız binasının temellerini atmaktır.

5174 Sayılı TOBB Kanunu kapsamında 12 Ekim 2022 tarihinde Fuar-İZMİR alanında gerçekleştirilecek olan seçimde tüm üyelerimizi demokrasi şölenine davet ediyor, Başkanlığa aday olan meclis üyemiz Sayın Mustafa Karabağlı’ya ve Meclis Başkan adaylarımız Sayın H.İbrahim Gökçüoğlu ile Sayın Hakkı Attaroğlu’na gönülden başarılar diliyorum. Sonuç ne olursa olsun, kazanan Odamız olacaktır.


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıYayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.