BAŞKAN'IN MESAJI

“YENİ NORMAL” İÇİN HAZIR MIYIZ?

Dünyayı etkisi altına alan, insanoğlunu evlerine hapseden, iş yapış şekillerini sorgulatan pandemi sürecinin ikinci aşaması olan normalleşmeye ilişkin adımlar atılmaya başlandı. Her ülke kendince ekonomiyi açma planlarını hayata geçirirken, insan sağlığını da gözetmeye özen göstermektedir. Bu noktada da iş, bizlere düşmektedir. Birey olarak, daha dikkatli olmak zorundayız.

Peki ya sanayici?

Elbette henüz her şey bitmedi. Salgının bulaşmasındaki yavaşlama umut verici olsa da, ikinci dalga riskinin gölgesi altında olduğumuzu unutmayalım. Mart ve Nisan’daki o ilk şoku atlattığımızı düşünerek, bundan sonraki süreç için doğru adımlar atmamız gerektiği inancındayım.

Küresel bazda; ticaret azalırken, tüketici harcamaları düşerken, ekonomiler resesyona girerken, 200’ü aşkın ülkeye ihracat yapan sanayicimiz de bu sarsıntıdan payına düşeni alacaktır. Tıpkı, diğer ülkelerde olduğu gibi. Ama bulutlar dağıldığında, güneş yeniden yüzünü gösterdiğinde, yeni bir güne, olası yeni bir düzene daha güçlü uyanmak için hazırlıklı olmak zorundayız. Bunun için de;

- Likidite yönetimini güçlendirerek, istikrarı korumaya çalışmalı,

- Tedarik zincirlerimizi yeniden gözden geçirmeli ve çeşitlendirmeli,

- Yerlileşme oranlarımızı artırmalı,

- Yenilikçi fikirler geliştiren iş modellerine yönelmeli,

- Dijitalleşme stratejilerini oluşturmalı ve otomasyona yatırım yapmalı,

- Belirsizliğin çok yüksek olduğu bir süreçte alternatif planlarımızı hazırlamalı,

- Büyük verinin çok değerli olduğu günümüzde, verilerimizi doğru analiz etmeli,

- Çalışanlarımızın ve iş sahamızın güvenliğini sağlamalı,

- Mevcut ve olası müşterilerimizle iletişimi güçlendirmeli,

- Değişen tüketici davranışlarını doğru okumalı,

- İşbirliğine açık olunmalı,

- Salgın sonrasında olası talep artışı için hazırlıklar yapılmalı,

- E-ticarete yoğunlaşılmalıdır.

Vuca dünyasında çevik olanların öne çıkacağı ve “Yeni Normal” olarak adlandırılan bir süreçte; atacağımız adımlar, alacağımız önlemlerle durumu avantaja çevirebilir, kayıplarımızı hızla telafi edebiliriz. 

Her zaman ifade ettiğim gibi moral ve motivasyonumuzu güçlü tutarak,  sağlığımızı koruyarak, bu sürecin de üstesinden hep birlikte geleceğimize olan inancım tamdır. Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak; yanınızda olduğumuzu unutmadan, konularınızla ilgili bizimle iletişimde kalmanızı özellikle rica ediyor, Ramazan Bayramınızı kutlayarak, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.


Ender YORGANCILAR
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkanın Önceki YazılarıŞifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.